PŘÁTELÉ ŠKOLY VIDĚNÍ

Přátelé školy vidění – malířská škola

Je spolek, jehož členové aktivně podporují činnosti spojené s výtvarnými aktivitami, které navazují na malířskou Školu vidění Radoslava Kutry.

Škola vidění se snaží překonat elitářství a individualismus dnešního „oficiálního umění“. Studovat malbu zde může kdokoli bez ohledu na vzdělání, věk či nadání. Vždyť schopnost barevného vidění má každý.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

GALERIE OBRAZŮ ČLENŮ SPOLKU

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Spolek Přátelé Školy vidění vznikl pro podporu šíření principů vizuální kultury Radoslava Kutry, který věřil, že lidé by se měli spoléhat nejen na svůj rozum, ale i na své oči a ostatní smysly.

Spolek pořádá každoroční společné malování v plenéru v městečku Sázava, podporuje pořádání výstav a jiných kulturních akcí. Organizuje přednášky, besedy a semináře o výtvarném umění. Vydává knihy Radoslava Kutry a realizuje filmové záznamy.

Jsme otevřeni všem novým zájemcům o členství a zveme ke společným aktivitám.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 PŘEDSTAVUJEME VÁM UKÁZKY TVORBY ČLENŮ SPOLKU

ČLENOVÉ JSOU UVÁDĚNI V ABECEDNÍM POŘADÍ

MŮŽETE SI PŘEČÍST JEJICH VYZNÁNÍ A DŮVODY PROČ MALUJÍ

ZDE JE PRVNÍ ČÁST – DALŠÍ BUDOU NÁSLEDOVAT

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ZUZANA DAAJOVÁ

Uherský Brod

Proč maluji? Protože Kutrova Škola vidění překonává předsudky uměleckých škol a nabízí svobodu vlastního malířského projevu. A jak řekl malíř Radoslav Kutra – vidění není privilegium vyvolených, ale potence všech.

HYNEK DOLEŽAL

Staňkov

Maluju už od svých 8 let. Chodil jsem na 1. stupeň ZŠ a měl jsem období, kdy mě škola vůbec nebavila. Při hodinách jsem začal kreslit, co jsem viděl kolem sebe. Zjistil jsem, že se tím vždy uvolním a nějakým způsobem vyjádřím své emoce. Poté jsem poznal Doris a ta mi ukázala úplně jiný směr. Ze začátku jsem se hodně bál barev, ale časem díky Škole vidění se mi zvedlo sebevědomí a vzal jsem štětec do ruky. Uvědomil jsem si, že prožívám úplně jiný pocit. Ten pocit svobody, tolik možností, dojmů, které mohu na bílém plátně předvést. Dostávám se díky tomu do duševní pohody, kterou by každý člověk měl v životě okusit.

JAROMÍRA FAJTOVÁ

Rotava

Malovat jsem začala ve svých 58 letech. Je to pro mě cesta ke klidu duše.

MARCEL HALCIN

Holešov

Dobíjím si baterky ve volné přírodě. Čas plyne, já jej však vůbec nevnímám.

IVANA JENIŠTOVÁ

Olomouc

V mládí jsem ráda malovala a pomýšlela jsem na uměleckou průmyslovku. Nepodařilo se. Pak mě uchvátil život a jeho starosti. Teď už generace přede mnou odešly a generace po mně jsou samostatné, tak jsem se vrátila k malování. Naplňuje můj život, zachraňuje mě v krizích.

PETR JURÁK

Pašovice

Malováním olejem jsem si splnil svůj sen. Hodně dlouho mňa to lákalo, a najednúc příšél okamžik, kdy jsem sa do toho mohl pustit. Překvapilo mňa, že malování v pojetí Školy vidění velice dobře zapadá do mojí životní cesty. A nejsú tu enom barvy, štětce a terpentýn. Bez lidí kolem tohoto malování by to nebylo ono.

KATKA MACKOVÁ

Velehrad

K malování jsem se dostala díky Škole vidění, kdy nejdříve jako pozorovatelka a později jako účastnice kurzu jsem dostala odvahu se do něj pustit. Jsem za to vděčná, baví mě to, a díky vidění barev objevuju svět kolem sebe…

MARTIN MAŇÁK

Louka

Setkání s malířkami Školy vidění mi před lety změnilo mé vnímání okolního světa, přibyla v něm další dimenze – barva. Jsem jim za všechno, co mě dosud naučily, velice vděčný. Odjížděl jsem tehdy ze společného malování na Sázavě a všude kolem sebe viděl obrazy. Nejraději jsem venku v přírodě, člověk si nemusí nic vymýšlet, všechno je tam pro něj nachystáno, stačí se jen dívat. Někdy maluji na plátno, jindy aspoň očima při procházkách.

MARIE NOVOTNÁ 

Uherský Brod

Nevím, kolik mi bylo let, když jsem začala kreslit.  Už když jsem byla malá, tatínek říkal, že jsem pokreslila „vagon“ papíru.  Bavilo mne kreslit tuší, uhlem – hlavně lidi – děti, babičky, tanečníky ze souboru. List papíru jsem využila na víc kreseb, někdy i z druhé strany.  Dnes vím, že to byla chyba.

Moc jsem se chtěla učit poznávat barvy a malovat, nejen kreslit. Povedlo se mi to až díky děvčatům ze školy vidění. Je to splněné přání. Malovat s lidmi, kteří tomu  rozumí,  úžasně malují a ještě mají dar předat to dál.

Maluji s nimi už 18 let a baví mne to čím dál víc.  Pořád se  učím,  daří se mi jak kdy.  Ať je to Lucern,    Sázava,  Hostýn,   Maršov,   Velehrad nebo i ateliér u nás v Uherském Brodě – je to nejen o malování. Je to i spolek  pro  dobrou  náladu,  kamarádství, porozumění – výborná terapie.

Mám napořád v paměti krásnou vzpomínku na společné  malování  v  Lucernu,  kam nás pozval  pan  Kutra.  Oslovil mne nejen svým malířským uměním, ale i tím, jak se nám s láskou každému věnoval  při  hodnocení  našich obrazů.   Nezapomenutelné  bylo  jeho  večerní  vyprávění – o  malování, o  dřině  v  uranových  dolech  i  o těžkých začátcích ve Švýcarsku.  Nezapomenu.

Díky  vám  všem,  kteří se nám léta věnujete. Myslím, že to mohu říct za celou naši brodskou skupinu.

Mám jedno přání – ať se vám – tím i nám – daří i nadále.

VĚRA ŠERKOVÁ 

Uherský Brod

K malování a kreslení jsem měla blízko od dětství, ale po tom, co jsem se po základce neúspěšně hlásila na uměleckoprůmyslovou školu, jsem vše hluboko založila do složek a myslela, že navždy. O hodně let později mě kamarádka Zuzka, která se právě vrátila z dovolené ze Sázavy barvitě líčila, jak ji tam zlákala možnost zkusit malování, vyprávěla o malíři Kutrovi a jaké zážitky ji přináší barevné vidění. A taky hned mne sebou vzala na plenér do Štítné nad Vláří.

Je to už víc než dvacet let a od té doby se snažím jezdit do plenéru a malovat přírodu společně s dalšími malíři. Jsem vděčná za možnost malovat na Sázavě, na Hostýně, Velehradě, v Toskánsku, v Belforte i Luzernu, i Mikulově. Inspiruje mne příroda a její proměny, světlo, kontrast i soulad barev. Snažím se nálady a pocity vkládat do obrazů, někdy více někdy méně zdařile. Také miluji sdílené prožitky z malování, návštěv výstav a povídání o umění se skupinou skvělých lidí. Malování postupně nabylo v mém životě významnou roli a věnuji mu téměř veškerý svůj volný čas.

Tímto děkuji panu Kutrovi, paní Kutrové a jich žákyním Doris, Janě, Kateřině, Majce, Marii a všem, kteří mně v průběhu doby pomáhali najít cestu a jsou mi stále vzory i učiteli.

JOSEF URBÁNEK

Nepomuk

Maluji pro potěšení z tvorby a možnosti vidět svět přírody a života v ní v barvách! Tato tvorba a zdokonalování se v ní mi přináší radost a inspiraci pro každý den.

ALENA ZAPLETALOVÁ

Bystřice pod Hostýnem

Kreslení a malování bylo pro mě od malička zábavou a radostí. Pastelky, vodovky a papír byly vždy po ruce. Dostatek času a klid k malování  jsem však našla až v důchodě. Díky šťastné náhodě jsem se před šesti  lety  potkala na Hostýně s Doris Windlin a s Katkou Rutherford, úžasnými  malířkami, které tam vedly kurz malování v plenéru v rámci Školy vidění. Bylo to poprvé, kdy jsem měla  možnost vidět  a vyzkoušet malování olejem a hlavně dívat se jak profesionální malířky i amatéři tvoří a jak z nich vyzařuje radost a klid. Malování mi od této doby obrovsky obohatilo život, poznala jsem mnoho nových přátel a jsem vděčna za to, že jsem se mohla naučit vnímat barvy a hlavně dívat se kolem sebe.

…………………………………………………………………………………………………….

Děkujeme všem malířkám ze skupiny Experiment 2 za jejich přístup a nadšení, s nímž nám předávají své zkušenosti, za trpělivost a ochotu podělit se s námi o svůj pohled na malování. Naše vnímání reality už bude navždy jiné – pestřejší a barevnější.

…………………………………………………………………………………………………….

facebook Přátel školy vidění