PŘÁTELÉ ŠKOLY VIDĚNÍ

Přátelé školy vidění – malířská škola, z.s.

Je zapsaný spolek, jehož členové aktivně podporují činnosti spojené s výtvarnými aktivitami, které navazují na malířskou Školu vidění Radoslava Kutry. Škola vidění se snaží překonat elitářství a individualismus dnešního „oficiálního umění“. Studovat malbu zde může kdokoli bez ohledu na vzdělání, věk či nadání. Vždyť schopnost barevného vidění má každý.

Celou teorii, na které stojí tato škola, popsal Radoslav Kutra v knize Die Schule des Sehens, nebo v českém přepracování Viditelný čas. V této teorii, kterou sám nazývá Orientací, spatřuje úkol malířství a zvláště barevného vidění jako zásadní princip oživující nejen umění, které se podle něho nachází v krizi, ale celého člověka v jeho tělesné i duchovní sféře.

Z činnosti spolku:

  • pravidelné pořádání společného malování v plenéru v duchu Školy vidění, přičemž tyto aktivity jsou otevřeny jak členům spolku, tak i zájemcům z řad široké veřejnosti bez ohledu na dosavadní zkušenosti
  • podpora při pořádání výstav členů spolku
  • společné návštěvy vybraných výstav i jiných kulturních akcí
  • pořádání přednášek, besed a seminářů o výtvarném umění a orientace zaměřené na ŠKOLU VIDĚNÍ.

Do budoucna se chystáme aktivity rozšířit o další společná malování a pořádání malířských kurzů. Jsme otevřeni novým zájemcům o členství a zveme ke společným aktivitám.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 PŘEDSTAVUJEME VÁM UKÁZKY TVORBY ČLENŮ SPOLKU

POSTUPNĚ ZDE BUDOU VYSTAVOVÁNY FOTOGRAFIE JEJICH OBRAZŮ

ČLENOVÉ JSOU UVÁDĚNI V ABECEDNÍM POŘADÍ

MŮŽETE SI TAKÉ PŘEČÍST JEJICH VYZNÁNÍ A DŮVODY PROČ MALUJÍ

ZDE JE PRVNÍ ČÁST, DALŠÍ BUDOU NÁSLEDOVAT

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ZUZANA DAAJOVÁ

Uherský Brod

Proč maluji? Protože Kutrova Škola vidění překonává předsudky uměleckých škol a nabízí svobodu vlastního malířského projevu. A jak řekl malíř Radoslav Kutra – vidění není privilegium vyvolených, ale potence všech.

HYNEK DOLEŽAL

Staňkov

Maluju už od svých 8 let. Chodil jsem na 1. stupeň ZŠ a měl jsem období, kdy mě škola vůbec nebavila. Při hodinách jsem začal kreslit, co jsem viděl kolem sebe. Zjistil jsem, že se tím vždy uvolním a nějakým způsobem vyjádřím své emoce. Poté jsem poznal Doris a ta mi ukázala úplně jiný směr. Ze začátku jsem se hodně bál barev, ale časem díky Škole vidění se mi zvedlo sebevědomí a vzal jsem štětec do ruky. Uvědomil jsem si, že prožívám úplně jiný pocit. Ten pocit svobody, tolik možností, dojmů, které mohu na bílém plátně předvést. Dostávám se díky tomu do duševní pohody, kterou by každý člověk měl v životě okusit.

JAROMÍRA FAJTOVÁ

Rotava

Malovat jsem začala ve svých 58 letech. Je to pro mě cesta ke klidu duše.

MARCEL HALCIN

Holešov

Dobíjím si baterky ve volné přírodě. Čas plyne, já jej však vůbec nevnímám.

IVANA JENIŠTOVÁ

Olomouc

V mládí jsem ráda malovala a pomýšlela jsem na uměleckou průmyslovku. Nepodařilo se. Pak mě uchvátil život a jeho starosti. Teď už generace přede mnou odešly a generace po mně jsou samostatné, tak jsem se vrátila k malování. Naplňuje můj život, zachraňuje mě v krizích.

PETR JURÁK

Pašovice

Malováním olejem jsem si splnil svůj sen. Hodně dlouho mňa to lákalo, a najednúc příšél okamžik, kdy jsem sa do toho mohl pustit. Překvapilo mňa, že malování v pojetí Školy vidění velice dobře zapadá do mojí životní cesty. A nejsú tu enom barvy, štětce a terpentýn. Bez lidí kolem tohoto malování by to nebylo ono.

KATKA MACKOVÁ

Velehrad

K malování jsem se dostala díky Škole vidění, kdy nejdříve jako pozorovatelka a později jako účastnice kurzu jsem dostala odvahu se do něj pustit. Jsem za to vděčná, baví mě to, a díky vidění barev objevuju svět kolem sebe…

JOSEF URBÁNEK

Nepomuk

Maluji pro potěšení z tvorby a možnosti vidět svět přírody a života v ní v barvách! Tato tvorba a zdokonalování se v ní mi přináší radost a inspiraci pro každý den.

ALENA ZAPLETALOVÁ

Bystřice pod Hostýnem

Kreslení a malování bylo pro mě od malička zábavou a radostí. Pastelky, vodovky a papír byly vždy po ruce. Dostatek času a klid k malování  jsem však našla až v důchodě. Díky šťastné náhodě jsem se před šesti  lety  potkala na Hostýně s Doris Windlin a s Katkou Rutherford, úžasnými  malířkami, které tam vedly kurz malování v plenéru v rámci Školy vidění. Bylo to poprvé, kdy jsem měla  možnost vidět  a vyzkoušet malování olejem a hlavně dívat se jak profesionální malířky i amatéři tvoří a jak z nich vyzařuje radost a klid. Malování mi od této doby obrovsky obohatilo život, poznala jsem mnoho nových přátel a jsem vděčna za to, že jsem se mohla naučit vnímat barvy a hlavně dívat se kolem sebe.

…………………………………………………………………………………………………….

Děkujeme všem malířkám ze skupiny Experiment 2 za jejich přístup a nadšení, s nímž nám předávají své zkušenosti, za trpělivost a ochotu podělit se s námi o svůj pohled na malování. Naše vnímání reality už bude navždy jiné – pestřejší a barevnější.

…………………………………………………………………………………………………….

facebook Přátel školy vidění